Medialähetys Sanansaattajien toiminnanjohtajan Mikko Matikaisen pöydällä on Sansan uusin lehti. Lehden kannessa kysytään: Mikä on hulluinta, mitä joku on tehnyt puolestasi? Kysyn tätä toiminnanjohtajalta itseltään. ”No se, että Jeesus on mennyt kuolemaan ristillä minun takiani”, Matikainen toteaa.
Mikko Matikainen, 56, on toiminut aikaisemmin kirkkoherrana Halikossa ja Vantaan Rekolassa sekä koulutuspalveluiden johtajana Kansan Raamattuseurassa. Sansan toiminnanjohtajaksi hänet valittiin kesäkuussa 2023.
”Monet ajattelevat, että medialähetys on lähinnä radiotyötä. Kuitenkin nykyään radiotyöstä on siirrytty paljolti toisenlaisille alustoille, kuten satelliittitelevisioon, nettiin, kännyköihin ja sosiaaliseen mediaan”, Matikainen kertoo.
Sansa ei lähetä perinteisessä mielessä lähettejä, vaan erilaisia asiantuntijoita. Varsinaisen mediatyön tekevät paikalliset ihmiset paikallisille. ”Sansan työ on kumppanuutta. Olemme sekä kouluttajia että mahdollistajia”, Matikainen kertoo. ”Kumppanuus on sitä, että etsimme Jumalan valtakuntaa ja tapaa tehdä työtä yhdessä.”
Miten seurakunnan johtaminen eroaa lähetysjärjestön johtamisesta? ”Paikallisseurakunnassa on helpompi hahmottaa pelikenttä. Medialähetystyö sen sijaan on kuin palapeli, jossa palat liikkuvat koko ajan useilla eri tasoilla. Toimintaympäristö medialähetyksessä on siksi haastava.”
Muitakin eroja on. Esimerkiksi kokemus yliluonnollisesta on Aasiassa vahvempi kuin meillä. Siellä Jumala tuntuu puhuvan usein unien kautta. Ja kun rahaa elämiseen on vähemmän, rukousta on enemmän.
Saat kyllä rukoilla, mutta…
Rukousta on ollut paljon Matikaisen omassakin elämässä. ”Rekolan seurakunnassa työskennellessäni selkäni hajosi ja se leikattiin. Sain pysyvän hermovaurion. Siitä alkoi pitkä ja pimeä vaihe elämässäni. Jouduin opettelemaan kävelemisen liikeradat uudelleen.”
Matikainen kertoo, että hänen selkänsä puolesta on rukoiltu joskus liiankin innokkaasti. Väsyneenä Matikainen on saattanut sanoa rukousta tarjoavalle, että ”voit kyllä rukoilla, mutta nyt arvostaisin hiljaista rukousta kotonasi.”
Joskus Matikaisen rukoillessa joku on parantunut tai saanut apua. ”Välillä olen sanonut Jumalalle, että olisi tässä saanut jokin sivuosumakin minun suuntaani tulla. Jumala kuitenkin tietää, mitä tekee”, Matikainen pohtii.
Kipu ei ole Matikaiselle pelkästään huono asia. Hän on jättänyt kipulääkkeet kokonaan pois, jotta lääkkeet eivät sumenna kykyä ajatella. ”Kipu on tehnyt minusta siedettävämmän ihmisen. Se on myös vienyt pois onnistumisen pakon ja vähentänyt kuolemanpelkoa. Olen niin kiitollinen elämästä, että en enää edes ajattele, paranenko vai en. Elämä ei ole sankaritarina vaan tehty elettäväksi.”
Ei kehitysyhteistyöhankkeita
Sansa keskittyy työssään evankeliumin julistamiseen. Apuna on muun muassa tekoäly. Koska työtä tehdään pitkälti suljetuissa maissa, tekoälyn käytössä on oltava tarkka. Muokattavaksi tarkoitettuna sisältöjä ei voi laittaa yleisimpiin palveluihin, ja siksi jotkut Sansan kumppanit ovat kehittäneet oman, suljetun tekoälyn. Niiden avulla luodaan vaikkapa animoituja Raamatun kertomuksia lasten ohjelmiin. Kumppanin oman tekoälyn kanssa ihmiset voivat käydä myös keskustelua uskon kysymyksistä.
”Meillä ei ole kehitysyhteistyöhankkeita, eikä varmaan tulekaan. Sen alueen muut osaavat paremmin”, Matikainen toteaa. ”Keskitymme evankeliumin julistamiseen. Evankeliumin kautta ihmiset saavat uskon, ymmärtävät ihmisarvonsa ja myös ekologisen vastuun tärkeyden.”

