Päiväkerhot

  • Päiväkerho on tarkoitettu 2-5- vuotiaille lapsille.
  • Kerhojen kokoontumiskerrat ja -ajat vaihtelevat yhdestä kolmeen kertaan viikossa, kahdesta neljään tuntiin kerrallaan.
  • Ryhmän perustamisen vähimmäiskoko on 10 lasta.
  • Toiminnan suunnittelusta ja toteutuksesta vastaa lastenohjaaja.
  • Lapset ovat kerhoaikana vakuutettuja.

Mitä päiväkerhossa tehdään?

  • Päiväkerhossa huomioimme lapsen yksilölliset tarpeet ja tuemme häntä kehittämään taitojaan oman kehitystasonsa mukaisesti
  • Laulamme, musisoimme, satuilemme ja taiteilemme
  • Liikumme, leikimme, ulkoilemme ja retkeilemme
  • Ilmaisemme itseämme, käsittelemme tunteitamme ja huomioimme toisemme
  • Kunnioitamme luontoa ja toimimme kestävän kehityksen periaatteiden mukaisesti (Seurakunnallamme on ympäristödiplomi)
  • Opettelemme hiljentymään ja kuulemaan Taivaan Isästä

 

 

 

 

 

Lapsi roikkuu puussa syksyisessä metsässä.
Lapsen mustikkaiset kädet.
Metsäretkellä!
Lapsi istuu kalliolla, metsässä. Kädet ristissä.
Mitä asiaa sinulla olisi Taivaan isälle juuri tänään? - Ettei tapahtuisi huonoa ja että olisi kiva maailma.

Päiväkerhoon ilmoittautuminen syksy 2023- kevät 2024

Ilmoittautuminen elokuussa 2023 alkaviin päiväkerhoihin on päättynyt 1.5.2023.

Ilmoittautumislinkki on avoinna jälki-ilmoittautumisia varten.

Päiväkerhot ovat maksuttomia kaikille ikäryhmille, lukuunottamatta Kirkonkylän 4-5-vuotiaita, jotka ruokailevat kerhopäivän aikana kerran viikossa yhdessä ohjaajien kanssa.

Ruokailun hinta on 50€/lapsi/lukuvuosi (elokuu 2023 - toukokuu 2024). Ruokailu laskutetaan lokakuussa 2023.

 

Ilmoittautumislinkki syksy 2023 - kevät 2024

 

Ohjeita ilmoittautumiseen:

  1. Täytä ensin päiväkerholaisen tiedot. Tiedot ovat luottamuksellisia. Pakolliset tiedot on merkitty tähti-merkillä.
  2. Muuta huomioitavaa- kohdassa voi mm. toivoa pääsyä kaverin tai sisaruksen kanssa samaan ryhmään.
  3. Kerhon aloitusajankohdaksi voi toivoa jotain muuta ajankohtaa kuin elokuuta 2023, jolloin päiväkerhotoiminta käynnistyy (esimerkiksi jos kerhon aloitus olisi ajankohtaista vuoden 2023-2024 vaihteessa).
  4. Ryhmätoive: valitse mieluisin vaihtoehto ensin - toiseksi mieluisin seuraavaksi jne. Voit valita enintään kolme vaihtoehtoa.
  5. Täytä huolellisesti huoltajan tiedot yhteydenpitoa varten.  
  6. Kun olet täyttänyt kaikki kohdat paina "Lähetä"- painiketta. 

 

Ongelmatilanteissa ota yhteyttä Lapset ja perheet- toimistoon 050 356 4881/Taina Rauhala tai taina.rauhala@evl.fi.

Vapaita kerhopaikkoja voi kysellä Lapset ja perheet- toimistosta koko lukuvuoden ajan.

 

Päiväkerhojen kokoontumispaikat syksy 2023- kevät 2024:

Kokoontumisaikoihin vaikuttaa ilmoittautuneiden lasten lukumäärä ja ikäjakauma. Kerhoryhmän perustamisen vähimmäiskoko on 10 lasta. Kerhopäivät ja kellonajat julkaistaan tällä sivulla hakuajan päätyttyä kun olemme muodostaneet kerhoryhmät. 

 

Kirkonkylä, srk-keskus, Kirstaantie 5-7, 01900 Nurmijärvi 

Anne-Maria Ahlstedt, anne-maria.ahlstedt@evl.fi, p. 050 467 2488

Sari Lehtinen, sari.h.lehtinen@evl.fi, p. 050 379 5770

3-vuotiaat: maanantai ja torstai klo 9-12

4-5-vuotiaat: keskiviikko klo 9-13, torstai klo 13-16 ja perjantai klo 9-13

 

Kirkonkylä, Kuusela, Malakiaksentie 5, 01900 Nurmijärvi

Mari Havukainen, mari.havukainen@evl.fi, p. 050 571 8524

Tiina Mattila, tiina.mattila@evl.fi, p. 050 464 6554

2-vuotiaat: tiistai ja torstai klo 9-11

 

Klaukkala, kirkon kerhotilat, Ylitilantie 6, 01800 Klaukkala

Riitta Leskelä, riitta.j.leskela@evl.fi, p. 050 511 2306

Päivi Kallonen, paivi.kallonen@evl.fi, p. 050 331 4518

Mirja Liljander-Karjalainen, mirja.liljander-karjalainen@evl.fi, p. 050 467 2455

Katri Villa, katri.villa@evl.fi, p. 050 452 5028

Iiris Tornack, iiris.tornack@evl.fi, p. 050 348 6540

Kirsi Tikkanen, kirsi.tikkanen@evl.fi, p. 044 422 0522

2-vuotiaat: maanantai ja torstai klo 9-11: Mirja, Iiris ja Kirsi

3-4-vuotiaat: tiistai ja torstai klo 9-12: Riitta ja Katri

4-5-vuotiaat: maanantai klo 12-16, keskiviikko klo 9-13 ja torstai klo 13-16: Riitta ja Päivi

 

Lepsämä, Kylätalo, Lepsämänkaari 4, 01830 Lepsämä

Anne Karosvuo, anne.karosvuo@evl.fi, p. 050 348 6553

Tanja Vuorinen, tanja.vuorinen@evl.fi, p. 050 470 7327

2-5-vuotiaat: tiistai ja torstai klo 9-12

 

Rajamäki, kirkon kerhotilat, Patruunantie 7, 05200 Rajamäki     

Sanna Puhakka, sanna.puhakka@evl.fi, p. 050 467 2454

Kirsi Marila, kirsi.marila@evl.fi, p. 050 383 0583

Sisarusryhmä 1 (2-4-vuotiaat): maanantai ja perjantai klo 9-12

Sisarusryhmä 2 (2-5-vuotiaat): tiistai ja torstai klo 9-12

4-5-vuotiaat: Sääksin leirikeskus (Sääksjärventie 144) keskiviikko klo 9-13                                                                                                                                 

 

Röykkä, Toimela, Männikönaukiontie 4, 05100 Röykkä

Tea Nuora, tea.nuora@evl.fi, p. 050 320 7420

Kylli Haapalainen, kylli.haapalainen@evl.fi, p. 050 464 6553

2-5-vuotiaat: maanantai ja keskiviikko klo 9-12   

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ota yhteyttä

Toimistosihteeri
Kirstaantie 5-7
01900 Nurmijärvi
Johtava varhaiskasvatuksen ohjaaja
Kirstaantie 5-7
01900 Nurmijärvi