Päiväkerhot

  • Päiväkerho on tarkoitettu 2-5- vuotiaille lapsille.
  • Kerhojen kokoontumiskerrat ja -ajat vaihtelevat yhdestä kolmeen kertaan viikossa, kahdesta neljään tuntiin kerrallaan.
  • Ryhmän perustamisen vähimmäiskoko on 10 lasta.
  • Toiminnan suunnittelusta ja toteutuksesta vastaa lastenohjaaja.
  • Lapset ovat kerhoaikana vakuutettuja.

Mitä päiväkerhossa tehdään?

  • Päiväkerhossa huomioimme lapsen yksilölliset tarpeet ja tuemme häntä kehittämään taitojaan oman kehitystasonsa mukaisesti
  • Laulamme, musisoimme, satuilemme ja taiteilemme
  • Liikumme, leikimme, ulkoilemme ja retkeilemme
  • Ilmaisemme itseämme, käsittelemme tunteitamme ja huomioimme toisemme
  • Kunnioitamme luontoa ja toimimme kestävän kehityksen periaatteiden mukaisesti (Seurakunnallamme on ympäristödiplomi)
  • Opettelemme hiljentymään ja kuulemaan Taivaan Isästä

 

 

 

 

 

Lapsi roikkuu puussa syksyisessä metsässä.
Lapsen mustikkaiset kädet.
Metsäretkellä!
Lapsi istuu kalliolla, metsässä. Kädet ristissä.
Mitä asiaa sinulla olisi Taivaan isälle juuri tänään? - Ettei tapahtuisi huonoa ja että olisi kiva maailma.

Päiväkerhoon ilmoittautuminen lukuvuodelle 2022-2023

  • päiväkerhoryhmät on muodostettu toukokuun 2022 loppuun mennessä tulleiden hakemusten perusteella.  Mahdollisia vapaita/vapautuvia paikkoja täytetään uusien hakemusten perusteella, voit täyttää ilmoittautumiskaavakkeen oheisen linkin kautta. Vapaita kerhopaikkoja voi tiedustella suoraan kerhopisteistä tai ottamalla yhteyttä toimistosihteeri Taina Rauhalaan taina.rauhala@evl.fi tai 050 356 4881

Ilmoittautumislinkki lukuvuoden 2022-2023 päiväkerhoihinLinkki avautuu uudessa välilehdessä

Ohjeita ilmoittautumiseen:

  1. Täytä ensin päiväkerholaisen tiedot. Tiedot ovat luottamuksellisia. Pakolliset tiedot on merkitty tähti-merkillä.
  2. Muuta huomioitavaa- kohdassa voi mm. toivoa pääsyä kaverin tai sisaruksen kanssa samaan ryhmään.
  3. Kerhon aloitusajankohdaksi voi toivoa jotain muuta ajankohtaa kuin elokuuta 2022, jolloin päiväkerhotoiminta käynnistyy (esimerkiksi jos kerhon aloitus olisi ajankohtaista vuoden 2022-2023 vaihteessa).
  4. Ryhmätoive: valitse mieluisin vaihtoehto ensin - toiseksi mieluisin seuraavaksi jne. Voit valita enintään kolme vaihtoehtoa.
  5. Täytä huolellisesti huoltajan tiedot. Käytämme verkkomaksulaskutusta ja hoidamme sen tämän saman järjestelmän kautta, joten on olennaista, että tiedot ovat oikein.
  6. Kun olet täyttänyt kaikki kohdat paina "Lähetä"- painiketta. 

 

Ongelmatilanteissa ota yhteyttä Lapset ja perheet- toimistoon 050 356 4881/Taina Rauhala tai taina.rauhala@evl.fi.

Vapaita kerhopaikkoja voi kysellä Lapset ja perheet- toimistosta koko lukuvuoden ajan.

 

Päiväkerhojen kokoontumispaikat lukuvuonna 2022-2023:

Kokoontumisaikoihin vaikuttaa ilmoittautuneiden lasten lukumäärä ja ikäjakauma. Kerhoryhmän perustamisen vähimmäiskoko on 10 lasta.

 

Herunen, kioski, Herustentie 248, 05620 Hyvinkää

Sanna Puhakka, sanna.puhakka@evl.fi, p. 050 467 2454

Kirsi Marila, kirsi.marila@evl.fi, p. 050 383 0583

2-5-vuotiaat: ke klo 9-12, to klo 12-15 ja pe klo 9-12

 

Kirkonkylä, srk-keskus, Kirstaantie 5-7, 01900 Nurmijärvi

Anne-Maria Ahlstedt, anne-maria.ahlstedt@evl.fi, p. 050 467 2488

Sari Lehtinen, sari.h.lehtinen@evl.fi, p. 050 379 5770

3-vuotiaat: ma klo 9-11 ja to klo 9-12

4-vuotiaat: ma klo 12-16 ja ke klo 9-13 (ruokailu keskiviikkoisin)

5-vuotiaat: ma klo 12-16, ke klo 9-13 ja to klo 13-16 (ruokailu keskiviikkoisin)

 

Kirkonkylä, Kuusela, Malakiaksentie 5, 01900 Nurmijärvi

Mari Havukainen, mari.havukainen@evl.fi, p. 050 571 8524

Tiina Mattila, tiina.mattila@evl.fi, p. 050 464 6554

2-vuotiaat: ti ja to klo 9-11

 

Klaukkala, kirkon kerhotilat, Ylitilantie 6, 01800 Klaukkala

Riitta Leskelä, riitta.j.leskela@evl.fi, p. 050 511 2306

Päivi Kallonen, paivi.kallonen@evl.fi, p. 050 331 4518

Kirsi Risto, kirsi.risto@evl.fi, p. 050 366 3692

Mirja Liljander-Karjalainen, Mirja.liljander-karjalainen@evl.fi, p. 050 467 2455

Mirkka Hella, mirkka.hella@evl.fi, p. 044 422 0522

Katri Villa, katri.villa@evl.fi, p. 050 452 5028

Anne Karosvuo, anne.karosvuo@evl.fi, p. 050 348 6553

2-vuotiaat: ma ja to klo 9-11: Riitta, Anne ja Mirja

3-vuotiaat: ma ja to klo 9-11: Päivi ja Katri

4-vuotiaat: ma ja ti klo 9-12: Kirsi ja Mirkka

5-vuotiaat: ma klo 12-16, ke klo 9-13 ja to klo 12-16: Päivi ja Riitta

 

Lepsämä, Toukola, Lepsämänkaari 4, 01830 Lepsämä

Tarja Ranjanen, tarja.rantanen@evl.fi, p. 050 584 6715

Tanja Vuorinen, tanja.vuorinen@evl.fi, p. 050 470 7327

2-5-vuotiaat: ma ja ti klo 9-12

 

Perttula, Kansantalo, Nummenpääntie 9, 01860 Perttula

Tarja Rantanen, tarja.rantanen@evl.fi, p. 050 584 6715

Tanja Vuorinen, tanja.vuorinen@evl.fi, p. 050 470 7327

2-5-vuotiaat: ke ja to klo 9-12

 

Rajamäki, kirkon kerhotilat, Patruunantie 7, 05200 Rajamäki         

Tea Nuora, tea.nuora@evl.fi, p. 050 320 7420

2-vuotiaat: ti ja to klo 9-11

3-4-vuotiaat: ma ja to klo 12-15

5-vuotiaat: ti klo 12-16, ke ja pe klo 9-13                                                                                                                                    

 

Lukuvuoden 2022-2023 päiväkerhomaksut:


Lukukausimaksu määräytyy ryhmän viikoittaisten kokoontumiskertojen mukaan. Kerhot laskutetaan kerran lukukaudessa: syyslukukausi lokakuussa ja kevätlukukausi maaliskuussa. 

  • kerran viikossa kokoontuva kerho 30€
  • kahdesti viikossa kokoontuva kahden tunnin kerho 50€
  • kahdesti viikossa kokoontuva kolmen tunnin kerho 60€
  • kolmesti viikossa kokoontuva kolmen tunnin kerho 80€
  • kolmesti viikossa kokoontuva neljän tunnin kerho 90€

Kirkonkylän seurakuntakeskuksen 4- ja 5-vuotiaat ruokailevat kerran viikossa kerhoaikana ohjaajiensa kanssa seurakuntakeskuksessa. Ruokailut laskutetaan kerhomaksun yhteydessä.

4-vuotiaat (kerhon kesto 2x4h):

  • 1 ruokailua viikossa ja 2 kerhopäivää viikossa yht. 85€ / lukukausi

5-vuotiaat (kerhon kesto 2x4h ja 1x3h):

  • 1 ruokailu viikossa ja 3 kerhopäivää viikossa yht. 105€ / lukukausi

 

Lukuvuonna 2022-2023 päiväkerho on ilmainen vuonna 2019 ja sen jälkeen syntyneille.

Sisarusalennus on 50% pienemmästä maksusta.

Tarvittaessa voi anoa maksuvapautusta. Lomakkeita on saatavilla kerhopisteistä sekä Lapset ja perheet- toimistosta.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ota yhteyttä

Toimistosihteeri
Kirstaantie 5-7
01900 Nurmijärvi
Johtava varhaiskasvatuksen ohjaaja
Kirstaantie 5-7
01900 Nurmijärvi