Päiväkerhot

  • Päiväkerho on tarkoitettu 2-5- vuotiaille lapsille.
  • Kerhojen kokoontumiskerrat ja -ajat vaihtelevat yhdestä kolmeen kertaan viikossa, kahdesta neljään tuntiin kerrallaan.
  • Ryhmän perustamisen vähimmäiskoko on 10 lasta.
  • Toiminnan suunnittelusta ja toteutuksesta vastaa lastenohjaaja.
  • Lapset ovat kerhoaikana vakuutettuja.

Mitä päiväkerhossa tehdään?

  • Päiväkerhossa huomioimme lapsen yksilölliset tarpeet ja tuemme häntä kehittämään taitojaan oman kehitystasonsa mukaisesti
  • Laulamme, musisoimme, satuilemme ja taiteilemme
  • Liikumme, leikimme, ulkoilemme ja retkeilemme
  • Ilmaisemme itseämme, käsittelemme tunteitamme ja huomioimme toisemme
  • Kunnioitamme luontoa ja toimimme kestävän kehityksen periaatteiden mukaisesti (Seurakunnallamme on ympäristödiplomi)
  • Opettelemme hiljentymään ja kuulemaan Taivaan Isästä

 

 

 

 

 

Lapsi roikkuu puussa syksyisessä metsässä.
Lapsen mustikkaiset kädet.
Metsäretkellä!
Lapsi istuu kalliolla, metsässä. Kädet ristissä.
Mitä asiaa sinulla olisi Taivaan isälle juuri tänään? - Ettei tapahtuisi huonoa ja että olisi kiva maailma.

Päiväkerhoon ilmoittautuminen syksy 2024 - kevät 2025

Päiväkerhot alkavat keskiviikkona 21.8.2024.

Ilmoittautuminen elokuussa 2024 alkaviin päiväkerhoihin on avoinna 28.4.2024 klo 16.00 saakka.

Päiväkerhot ovat maksuttomia kaikille ikäryhmille, lukuunottamatta Kirkonkylän 4-5-vuotiaita, jotka ruokailevat kerhopäivän aikana kerran viikossa yhdessä ohjaajien kanssa.

Ruokailun hinta on 50€/lapsi/lukuvuosi (elokuu 2024 - toukokuu 2025). Ruokailu laskutetaan lokakuussa 2024.

 

Kerhoryhmät, kerhojen kokoontumispäivät ja -ajat muodostetaan ilmoittautumisajan päätyttyä. Kokoontumisaikoihin vaikuttaa ilmoittautuneiden lasten lukumäärä ja ikäjakauma. Kerhoryhmän perustamisen vähimmäiskoko on 10 lasta. 

Tieto kerhopaikasta ja kokoontumisajoista ilmoitetaan huoltajille sähköpostilla touko-kesäkuun vaihteessa.

 

Ilmoittautuminen syksyllä 2024 alkaviin päiväkerhoihin

Ohjeita ilmoittautumiseen:

  1. Täytä ensin päiväkerholaisen tiedot. Tiedot ovat luottamuksellisia. Pakolliset tiedot on merkitty tähti-merkillä.
  2. Muuta huomioitavaa- kohdassa voi mm. toivoa pääsyä kaverin tai sisaruksen kanssa samaan ryhmään.
  3. Kerhon aloitusajankohdaksi voi toivoa jotain muuta ajankohtaa kuin elokuuta 2024, jolloin päiväkerhotoiminta käynnistyy (esimerkiksi jos kerhon aloitus olisi ajankohtaista vuoden 2024-2025 vaihteessa).
  4. Ryhmätoive: valitse mieluisin vaihtoehto ensin - toiseksi mieluisin seuraavaksi jne. Voit valita enintään kolme vaihtoehtoa.
  5. Täytä huolellisesti huoltajan tiedot yhteydenpitoa varten.  
  6. Kun olet täyttänyt kaikki kohdat paina "Lähetä"- painiketta. 

 

Ongelmatilanteissa ota yhteyttä Lapset ja perheet- toimistoon 050 356 4881/Taina Rauhala tai taina.rauhala@evl.fi.

Vapaita kerhopaikkoja voi kysellä Lapset ja perheet- toimistosta koko lukuvuoden ajan.

 

 

Päiväkerhojen kokoontumispaikat syksy 2024- kevät 2025:

Kokoontumisaikoihin vaikuttaa ilmoittautuneiden lasten lukumäärä ja ikäjakauma. Kerhoryhmän perustamisen vähimmäiskoko on 10 lasta. 

 

Kirkonkylä, srk-keskus, Kirstaantie 5-7, 01900 Nurmijärvi 

Sari Lehtinen, sari.h.lehtinen@evl.fi, p. 050 379 5770

Tea Nuora, tea.nuora@evl.fi, p. 050 320 7420

Kylli Haapalainen, kylli.haapalainen@evl.fi, p. 050 464 6553

3-vuotiaat: maanantai ja torstai klo 9-12: Sari ja Tea

4-5-vuotiaat: keskiviikko klo 11.30-15.30, torstai klo 13-16 ja perjantai klo 9-13: Sari ja Kylli

 

Kirkonkylä, Kuusela, Malakiaksentie 5, 01900 Nurmijärvi

Mari Havukainen, mari.havukainen@evl.fi, p. 050 571 8524

Tiina Mattila, tiina.mattila@evl.fi, p. 050 464 6554

2-vuotiaat: tiistai ja torstai klo 9-11

 

Klaukkala, kirkon kerhotilat, Ylitilantie 6, 01800 Klaukkala

Riitta Leskelä, riitta.j.leskela@evl.fi, p. 050 511 2306

Päivi Kallonen, paivi.kallonen@evl.fi, p. 050 331 4518

Sari Lahtinen, sari.lahtinen@evl.fi, p. 050 341 1590

Mirja Liljander-Karjalainen, mirja.liljander-karjalainen@evl.fi, p. 050 467 2455

Iiris Tornack, iiris.tornack@evl.fi, p. 050 348 6540

2-vuotiaat: maanantai ja torstai klo 9-11: Mirja ja Iiris

3-5-vuotiaat: maanantai ja torstai klo 9-12: Riitta ja Päivi ja Sari

4-5-vuotiaat: maanantai klo 9-12, keskiviikko klo 12-16 ja torstai klo 9-12: Riitta, Päivi ja Sari

 

Lepsämä, Kylätalo, Lepsämänkaari 4, 01830 Lepsämä

Anne Karosvuo, anne.karosvuo@evl.fi, p. 050 348 6553

Tanja Vuorinen, tanja.vuorinen@evl.fi, p. 050 470 7327

2-5-vuotiaat: tiistai ja perjantai klo 9-12

 

Rajamäki, kirkon remontista johtuen kerhon kokoontumispaikka ja aloituspäivämäärä tarkentuvat elokuussa.    

Sanna Puhakka, sanna.puhakka@evl.fi, p. 050 467 2454

Kirsi Marila, kirsi.marila@evl.fi, p. 050 383 0583

Perhoset (sisarusryhmä 2-5-vuotiaat): maanantai klo 9-12 ja tiistai klo 13-16

Kimalaiset (sisarusryhmä 2-5-vuotiaat): maanantai klo 13-16 ja perjantai klo 9-12

Leppäkertut (sisarusryhmä 2-5-vuotiaat): tiistai klo 9-12 ja keskiviikko klo 13-16

Metsäkerho (Käpylännummi, Astrakanintie) 4-5-vuotiaat: torstai klo 9-12                                                                                                                                 

 

 

 

 

 

 

Ota yhteyttä

Toimistosihteeri
Kirstaantie 5-7
01900 Nurmijärvi
Johtava varhaiskasvatuksen ohjaaja
Kirstaantie 5-7
01900 Nurmijärvi